Fundacja Równi Wśród Równych zorganizowała koncert, którego celem było wspomnienie Grzegorza Przemyka i jego poezji z okazji majowych rocznic urodzin i śmierci; przybliżenie jego postaci młodym ludziom ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym województwa mazowieckiego – w tym z Mińska Mazowieckiego i okolic z zakładu dla Niewidomych z Lasek k/Warszawy. Koncert odbył się w sali widowiskowej udostępnionej nam przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim – placówka ta bardzo pomogła nam w realizacji przedsięwzięcia.


Dzięki fundacji Banku Zachodniego WBK i otrzymanej dotacji mogliśmy wraz z Garwolińskim Teatrem Muzycznym od Czapy zorganizować koncert zapraszając do udziału Marcina Stycznia a także młode, utalentowane osoby niepełnosprawne. Gościem specjalnym była przyjaciółka mamy zamordowanego Grzesia - dr Ligia Urniaż-Grabowska, była senator. Pani Ligia opowiadała o Grzegorzu, o tym jakim był wspaniałym, młodym człowiekiem, jak zapowiadał się na wybitnego poetę, jak zakatowano Go by zemścić się na Matce – Barbarze Sadowskiej, aktywnej działaczce podziemia w okresie stanu wojennego. Opowiadała jak śmierć przeżywało środowisko niepodległościowe, najbliższe otoczenie, o wymownym pogrzebie Grzesia z udziałem wielu młodych ludzi, towarzyszących w ostatniej kilkukilometrowej drodze w absolutnej ciszy z błogosławionym dziś księdzem Jerzym Popiełuszko na czele.


Młodzież na widowni – w zdecydowanej większości wychowankowie placówek szkolno-wychowawczych i socjoterapeutycznych, z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się we wszystkie wykonywane piosenki, do których słowa napisał młodziutki poeta Grzegorz Przemyk, z przejęciem słuchali niezwykle interesujących i przejmujących opowieści Pani Ligii. Na koniec koncertu cała widownia wraz z artystami odśpiewała MURY Jacka Kaczmarskiego.


Wiemy, że warto było zorganizować tę imprezę, że trzeba myśleć o następnych. Zaproszona młodzież nie ma zbyt wielu okazji aby w ten sposób uczyć się historii i patriotyzmu. Musimy łamać bariery ograniczenia dostępu do kultury, które niestety występują w środowiskach wykluczenia społecznego i jego zagrożenia. Mamy wiele pomysłów, jeśli znajdą się środki – będziemy je realizować.
-->